Povolání:

Designer oděvů

navrhuje oděvy pro sériovou výrobu, samostatnou originální tvorbu, navrhuje scénické kostýmy pro film, divadlo apod.; navrhuje společenské oděvy, sportovní kolekce a dresy pro různé příležitosti, např. olympijské hry apod.; zná nejrůznější materiály od přírodních, syntetických až po speciální materiály, ze kterých se vyrábí např. termooblečení či jiné sportovní dresy, někdy může organizovat vlastní přehlídky své tvorby; zvládá základy krejčovského řemesla a dovedností s tím spojených; na začátku jeho práce je tvorba návrhu – často pomocí tužky a papíru nebo pomocí PC grafického programu, kombinuje různé materiály, barevné odstíny, styly; sleduje nové trendy v oblasti módy, potřebuje mít dobrou fantazii, kreativní myšlení, představivost, přesnost, chuť objevovat nové věci a určitou míru hledání nových přístupů; musí se umět prosadit.

Kadeřník

provádí běžné i speciální střihy a účesy, myje vlasy, barví, tónuje, melíruje, žehlí, aplikuje speciální péči o vlasy, regenerační zábaly, masáže hlavy, pánský kadeřník/kadeřnice stříhá vousy, holí atd.; musí mít estetické cítění, být tvořivý/tvořivá, zručný/zručná, čistotný/čistotná, sledovat nové trendy, mít dobrý vkus, zdravé nohy a dobrý zrak, mít kultivovaný zjev a vystupování, být diskrétní, v případě, že lidé mluví o sobě, zpravidla pracuje na živnostenský list, proto by měl mít obchodního ducha; netrpět kožními chorobami a nemít alergie zejména na chemikálie a poruchy barvocitu.

Kosmetička

provádí odbornou péči o pleť svých klientů tj. čištění, kosmetickou masáž, odstraňování chloupků, aplikaci pleťových masek, barvení a úpravu řas a obočí, líčení, barevnou typologii, prodává kosmetické přípravky; musí být zručná, kreativní, čistotná, mít estetické cítění, kultivovaný zjev a vystupování, sleduje nové trendy a prostředky, umí jednat s lidmi, je diskrétní - spoustu lidí se ji svěřuje, zpravidla pracuje na živnostenský list, proto by měl mít obchodního ducha; netrpět kožními chorobami a nemít alergie zejména na chemikálie a poruchy barvocitu.